Burası Hindistan
burada her şey mümkün

SELİM KAHVECİOĞLU
“Her şeyin mümkün olduğu yer”dir Hindistan. Her şey, akla gelen ama özellikle de gelmeyen her şey mümkündür burada. Her türlü irrasyonalite garip bir bilgelik ve huzur duygusu ile huşu içinde servis edilir bu topraklarda.

Aşure devlet, işleyen anarşi,
kader satan topraklar
SELİM KAHVECİOĞLU
“Hindistan’da kendinizi bulup bulamayacağınızı bilemem ama kaybolacağınızı biliyorum.” Ha, belki de kendini bulmanın önkoşuludur kaybolmak. Hindistan’da, bu “aşure devlette” karşılaşacağınız şey kısaca “anarşi”dir. Ama “işleyen” cinsinden.

Hindistan, demokrasi okulu
CENK TÜRKOĞLU
Birden fazla dil, birden fazla din, birden fazla ırk bulunan ülkede tek bir ahlaki anlayış hâkim: Barış.

Pencap’tan Keşmir’e başka bir Hindistan
BÜLENT DEMİRDURAK
Delhi’nin kuzeyindeki Punjab, Himachel Pradesh ve Kashmir eyaletleri İndira Gandhi’den Dalai Lama’ya, Sihizm’den Sürgündeki Tibet Hükümeti’ne, Hindu-Müslüman gerginliğinin odak noktası olmasına kadar bir hayli farklı özellikler taşıyan, karışık bir bölge…

Trende yaşam
“Chaii, taaza chaii”
ZAFER BOZKAYA
Bir Hindistanlının yaşamının önemli bir bölümü, Asya’nın en büyük demiryolu ağında dolaşan 18 bin trenin vagonlarında geçiyor. Satıcısı, dilencisi, 1.6 milyon çalışanı ile yenilip içilen, yatılıp kalkılan, banyosu tuvaleti kullanılan, sosyalleşilen, ibadet edilen yaşam alanları trenler…

Kalküta
Hayatta kalma sanatı
SELİM KAHVECİOĞLU
Kalküta, Mumbai’den sonra Hindistan’ın en kalabalık şehri. Şehirde en ilginç yer ise Howrah Garı. Bu garda giriş salonlarını ve platformlarını yatakhane ve mutfak olarak kullanan yüzlerce insan yaşıyor. Denilebilir ki bu gar bu topraklardaki en önemli sanatın sahneye konulduğu yerdir. Biz ona “hayatta kalma sanatı” diyoruz. 

Mumbai/Bombay
İnsandan göz gözü görmüyor
BÜLENT DEMİRDURAK
Hindistan’ın en büyük şehri olan Mumbai’nin her tarafından insan taşıyor. Bollywood’u, sefertası dağıtıcıları, açık hava çamaşırhaneleri, gizemli köşeleri ve nefis yemekleriyle ilgi çeken bir kent…

 

Batı’nın da gözü Hint yogasında ama...
Ezbere gelmeyen ülke
BORA ERCAN
Yoga sadece bir fiziksel duruş mu? Yoga ve meditasyon Türkiye’ye neden geç geldi? Hindistan’ın neresinde alkollü içki yasak, neresinde Komünist Parti egemen? Che Guevara Hintli mi?     İsa bir Hint tanrısı mı? İngilizlerden önce Hint ülkesinde bir tek polis yok muydu? Nüfusa oranı yüzde beş olan çok zenginlerinin sayısı Türkiye’nin toplam nüfusundan yine de daha mı fazla? Hindistan’la ilgili hiçbir soru ezbere cevaplanamaz mı?

 

Hindistan’da evlilikler
Beyaz atlı damat alayı
BÜLENT DEMİRDURAK
Hindistan’da boşanma oranı çok düşük, çünkü evlenmek zor. Evlilik için kast, alt kast, sosyal durum, dil, töre ve yıldızların uygun olması gerek. Sonra kız evlilik teklif edecek, din adamları ya da berberler aracı olacak. Büyük şehirdeyseler gazete ilanıyla gelin ve damat aranacak. Şartlar uygun olduğunda ise damat beyaz at üstünde gelin evine doğru yola çıkacak ve…

Tarihin sinesi,
renklerin cümbüşü, Karnataka
METİN DENİZMEN
Hindistan’ın güney eyaletlerinden Karnataka’dan kimler geldi kimler geçti? Eyaletin başkenti Bengalore’daki sofralarda neden mideye giden yol genlerden geçiyor? Maymun Kral’ın vatanı, UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan harabeleriyle eski kültür kenti Hampi’deki anıtlar, tapınaklar; Tungobhadre Nehri ve bambu lifinden sepet tekneler…

Miskinlikle gezginlik arasında doya doya Goa
Goagle: Hayatın sırlarını arama motoru
METİN DENİZMEN
Güney Hindistan’da engin kumsalları, tertemiz denizi, göğe yükselen hindistancevizleriyle adeta canlı bir poster Goa. Sırt çantalılarla Hippilerin doyamadığı bu cennet köşesi, iklimine ve güzelliklerine yaraşır sükûneti içinde isteyene “dumanaltı” bir ortam sunarak, hayatın sırlarına ulaşabilme yolunda bir tür mistik arama motoru işlevi görüyor.

Egzotik Kerala:
Tanrı’nın kendi memleketi
MİNE CANDAR
Sihrin ve kültürün buluştuğu Kerala eyaleti, yaşam bilgisinin doğduğu yer. Kendine has fauna ve florasının yanı sıra su kanallarındaki tekne turları, raftingleri, “house boat”ları, cip safari, fil turu, trekking ve danslarıyla gezginlerin ve turistlerin ilgi merkezi…

Yüce Ruh’un yumuşak gücü
Mahatma Gandhi
BÜLENT DEMİRDURAK
50 yıllık bir mücadeleyle, döneminin en güçlü ordusuna sahip Büyük Britanya İmparatorluğu’nu dize getirip ülkesini bağımsızlığa götüren doğa tutkunu ve vejetaryen bir laik aziz.

Gandhi ve Hindistan…
Bir adam ve bir ülke

NESLİ KESKiNÖZ BİLEN
Gandhi’siz Hindistan olabileceğini düşünmek imkânsız. Hindistan’sız Gandhi olur muydu kestirmek anlamsız. İkisi birbirini doğurmuşçasına yakın, iki kutup kadar uzak.

Hint edebiyatı ve Hintli kadınlar
Hintli kadının suçu ne?
HANDE ÖĞÜT
Şiddete maruz kalan, çocuk yaşta evlendirilen, tecavüze uğrayan, yakılan, sefalet içinde yaşamaya mahkûm bırakılan Hintli kadınlar nasıl örgütleniyor, edebiyatını nasıl oluşturuyor, Batı’nın kendisine yönelik “medenileştirme projesi”ni nasıl değerlendiriyor? Batılı olmak mı zor, Hintli olmak mı? Edebiyattan siyasete Hintli kadınlar…

Hint ezoterizmi/mistisizmi
Bhagavad Gita “Kutsal kitapların” en eskisi  
DEAN BALARAMA
Bhagavad Gita gelmiş geçmiş tüm “kutsal kitaplar”ın “en yükseği” mi? Tanrı Krishna kimdi ve ilk onun ezberden okuduğu Bhagavad Gita; Hıristiyanlık, Musevilik ve hatta Budizm’den önce mi gelmişti?

Hint astronomi bilgisi
Vedik astroloji
MUTLU TAMAN
Hintli ailelerin geleneksel yöntemleriyle içlerinde gizli kalmış vedik astrolojisi, son yıllarda Batı’ya da açılıyor. 5 bin yıl önce başlamış olan demir çağını mı yaşıyoruz hâlâ? Zorluklar içinde yaşadığımız bu galaktik sistemde Vedik astroloji ne işimize yarayacak? Gezegenlerin olumsuz enerjilerinden korunmak mümkün mü?

Her işin başı Ayurveda mı?
Doshik denge ve Vata, Pitta, Kapha
J. M. AARTSMA BAŞARAN
Evrendeki her şey beş ana elementin etkileşimiyle mi olur? Vücudumuzun fonksiyonlarını ne yönetir? Yaratıcılığı, esnekliği, neşeliliği, anlayışı, zekâyı, sevgiyi, sakinliği, bağışlayıcılığı ne sağlar? Korkuyu, anksiyeteyi, sinirliliği, öfkeyi, alınganlığı, kıskançlığı, bağımlılığı, açgözlülüğü ne yaratır? Hindistan kökenli Ayurveda, neden hastalandığımızı ve nasıl iyileşeceğimizi mi biliyor?

Hint ezoterizmi/mistisizmi
Upanişadlar: Tanrı’nın soluğu
TUNA YILDIRIM
Hint düşüncesinin en eski ve en değerli metinleri olan Veda’ların en seçkin bölümlerini Upanişadlar oluşturuyor. Hinduizm’in kutsal kitaplarına göre bütün evren Tanrı, insan ruhu da onun parçası.

Bir Hint Fotoromanı
Kaderimsin
EVREN ŞAR

Klasik Hint müziği neden Batılıları etkiliyor?
Hint müziğinin sırrı ne?
GÖKHAN ATIŞ
Klasik Hint melodisi neden Batılıların ruhuna ve bilinçaltına dokunuyor? Jimi Hendrix ve Jim Morrison’un Hint tanrılarıyla ve Hint renkleriyle ilgisi ne? 1969 Woodstock’ında Ravi Shankar’ı dinleyen binlerce hippi Hint tanrılarıyla mı tanıştı? Hint müziğinin sırrı icracısında mı, enstrümanlarda mı, tekniklerde mi?

Klasik Hint müziği
Notalardan akıllara renkli renkli damlalar
TUĞÇE ÖZDEMİR
Hint müziği neden dinleyenlerde derin duygular uyandırıyor? Dinleyicilerin aklının rengini belirleyen bir formülleri mi var? Tanrıların eseri olduğu için eski Hindistan’da kutsal sayılan müzikle, duyguları ve ruh hallerini aktarmak mümkün mü? Hangi zaman dilimi, mevsimler ve hayvanlar notalara nasıl kaynaklık eder?

 


Sepetinizde ürün bulunmamaktadır