Güneşin ülkesi
SELİM KAHVECİOĞLU
Japon hayatta kalmak için akıllı, disiplinli, ahlaklı olmak zorunda kalmış ve olmuş. Kurallar koymuş ve bu kurallara harfiyen uymuş. Bireyler birbirleriyle hep dayanışma içinde kalmış. Kurallar ritüelleri getirmiş beraberinde. Meiji’den sonra da tırnaklarıyla kazarak Japon mucizesini yaratmışlar.

Yaşamın kıyısından kartpostallar
SELİM KAHVECİOĞLU
Asıl başlık şöyle olmalıydı: “Yeryüzünün kıyısından kartpostallar.” Çünkü Japonya, gerçekten yeryüzünün kıyısı. Bakın herhangi bir dünya haritasına. Onu en kıyıda göreceksiniz. Japonya yeryüzünün kıyısında ama tarih boyunca kıyıda köşede kalmış bir ülke olmamış hiç. 

Neden Japonları çok severiz?
METE TUNCOKU
Japonlar da Türkleri sever mi? Japonlarla Türkler birbirine çok mu benzer? Japon gülüşü nedir? Japonlar neden dünyada en çok kitap okuyan toplumdur? Japonlar yenilik hastası mıdır? Japonya’da neden intihar oranı çok yüksek? Cennet ve cehennem anlayışları nasıldır? 100 yaşını geçmiş kaç Japon var? Türkiye’de Japonca öğrenmek kolay mı?

Tarihten topluma Japonya
HASAN KOYUNOĞLU
Büyük Okyanus’ta gerili bir yay gibi dizili adalardan oluşan Japonya’nın iç ve dış savaşları, isyanları, samurayları, shogun’ları, daimyo’ları, seppuku’ları, katanaları, kamikazeleri… Neden Hıristiyanların Tanrı’sına bile giriş yasağı kondu, Hollandalılar yasağı nasıl deldi? Japonya’nın hızlı modernizasyonu nasıl sağlandı, nasıl bir dünya gücü oldu? Yazarımız Hasan Koyunoğlu ile yaptığımız söyleşiden derlenen Japonya’nın tarihi ve toplumsal yaşamı…

60 yıldır Rusya’yla ihtilaflı Güney Kuril Adaları
Japonya’nın öteki adaları
YOSHIKO OZAWA
Rusya ile Japonya arasında İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminden bu yana henüz anlaşmaya varılamamış bir sorun oluşturuyor Güney Kuril Adaları… Doğal güzellikleri, zengin kaplıca sularıyla Kunashir bu adalardan biri…

Japon mucizesi mi?
BOZKURT GÜVENÇ
Binlerce bilgin, sanatçı ve araştırmacının anlayabilmek için Japonya’ya koştuğu Japon mucizesinin sırrı ne?

Gündelik haller
Asla ve kata kata’dan şaşma
DEMET KUTAY
Yiyecek, eğitim, siyaset açısından adeta bir uzay üssünde yaşam süren Japonların Japonlardan başka dostu yok mu? Asla “kata”dan şaşmazlar mı? Tokyo’da gündelik yaşam nasıl sürüyor, şehre kimler gelip gidiyor? Gençler neler giyiyor, manga hayatlar mı yaşanıyor?

Denizle ve onun kültürüyle yaşamak
Balıksız Japonya
sudan çıkmış balığa mı döner?
KEİKO NONAKA
Balıklar Japonlar yüzünden mi yok oluyor? Et yemezliğin en çok yerleştiği ve 12 asır boyunca deniz, nehir ve göl ürünlerinden protein sağlayan, denizle özel ve derin bağlar kurmuş olan Japonlar, balık yemekten vaz mı geçiyor?
Japonya’nın Mehdi’si turizm mi?
KEİKO NONAKA
“Made in Japan” alışverişleri, Japon mutfağı, kaplıca hamamı, tarihi eserleri ve doğa güzellikleri ilgi gören Japonya, 2019’da 25 milyon turist hedefliyor. Bunda amaç sadece ticari çıkarlar değil; kendi içine kapalılıktan çıkmak ve uluslararası topluma entegre olmak da hedefler arasında…

Küreselleşme sosyoloğu Prof. Dr. Masanori Naitou:
“Küreselleşme hepimizi buluşturuyor”
Röportaj: TUNA YILDIRIM
Kyoto’daki Doshisha Üniversitesi’nde küreselleşme sosyolojisi kürsüsünde dekan olan profesör Masanori Naitou, Mayıs ayında bir konferans için kısa süreliğine geldiği İstanbul’da Memlekent dergisinin sorularını cevapladı: “Küreselleşme çağı içindeyiz. Küreselleşmede, ister istemez çok katı milliyetçiliğe dayalı ulus devlet kavramını değiştirmemiz gerekiyor. Japonya’da da bu konu tartışılıyor.”

Japon edebiyatı, sanatı, şiiri ve haiku
Konnichi wa dai Nihon*
HAKAN CEM
Kınından çekilen samuray ruhunun izlerini taşıyan Japon kültür ve sanatı ile haiku…

Kiraz çiçeği ülkesi
TEOMAN CİMİT
Kiraz çiçeklerinden tat almak isteyen gezgin kelebeklerin bilmesi gerekenler… Nelerimiz Japonlarla benzeşiyor, hangi yönlerimiz faklı? Aile, iş, gelenek ve kuralların gündelik hayattaki etkileri neler? Japonya’nın kaç bin adası, kaç bin depremi var? Japonya’yı gezmeye nereden başlanır, nereye doğru yol alınır? Sumonun ve kimononun eski tadı kalmadı mı? Peki, karnınızı nasıl doyuracaksınız?

Kaos ile kozmos Tokyo’da bir arada
ONUR ATAOĞLU  
Bir balıkçı kasabasından New York, Paris, Londra gibi metropollerle rekabet edebilen turizm destinasyonuna dönüşen başkent Tokyo’nun tarihinde, kültüründe ve semtlerinde adım adım bir gezinti…

Diğer Japon kentleri
SERAP CAN
Gezginlerin gizemlerini ve güzelliklerinin perdesini aralayabilecekleri bazı Japon kentleri:
Din ve kültür merkezi: Kyoto
İlk başkent: Nara
Bin turnalı: Hiroşima
Ziyaretçisi bol kutsal ada: Miya-Jima
Japonya’nın farklı bir yüzü: Sapporo
Japonya’nın en büyük liman kenti: Yokohama
Ertuğrul Firkateyni’nin Japonya yolculuğunun son durağı: Kushimoto
Küllerinden tekrar doğan anılar ve anıtlar kenti: Nagasaki
İş ve eğlence hep aynı kentte: Osaka

Fuji Dağı
Başı karlı Ateş Tanrıçası
SERAP CAN
Dünya karalarının 400’de birine sahip olan Japonya’da, dünyanın faal yanardağlarının yedide biri bulunuyor. Topraklarının yüzde 70’i dağ olan Japonya’nın en yüksek dağı ise 300 yıldır uyuyan Fuji-san. Japon atasözü bu mükemmel profilli dağa nasıl yaklaşılması gerektiğini çok açık ortaya koyuyor: Bir yaşam boyunca Fuji’ye tırmanmamak, iki kez tırmanmak kadar aptalcadır.

 

 

Memlekent’ten Japonya manzaraları
KEİKO NONAKA

Tokyo’nun Taksim’i Shinjuku
En büyük “tanosimi” (eğlence)
IZUMI SAITO  
Yer üstünde de yeraltında da Tokyo’nun en hareketli ve eğlenceli semti Shinjuku…

Tsukiji’yi gezerek Tahtakale’yi anmak
Tokyo’nun mutfağı Tsukiji Çarşısı
ETSUKO SHINDO
Tsukiji Çarşısı öyle ilgi çekici bir pazar ki turizme açılmış durumda. Dünyanın tüm sularından gelen deniz ürünleri bu pazarda toplandığı gibi, İstanbul’un Tahtakale’sini, Mısır Çarşısı’nı çağrıştıran bir de dış çarşısı oluşmuş.

Japon gençliği
Maskesiz çıkmam abi!
MİNA HORIGUCHI
Cep telefonu ve internete dayalı iletişim Japon gençliğini nasıl etkiliyor? Neden kendilerini sürekli “meydanda” ve 24 saat izleniyor gibi hissediyorlar? Sürekli değişen “maske”ler takmadan iletişim kuramıyorlar mı? Bulundukları topluluktan dışlanmamak için ellerinden gelen her şeyi internet ve cep telefonu üzerinden mi yapmaları gerekiyor?

Japonlar trafikte huzur buluyor
Mobil Japon ahlakı 
SÜREYYA İZGİ
Neredeyse bildiğimiz her şeyleri farklı olan Japonların trafik anlayışları da tabii ki kendilerine özgü! Geleneksel temizlik ve ahlak anlayışlarının mobil yansıması olan Japon trafik kültürü, adeta insana huzur veriyor. 70 yaş üstü şoförler ehliyetlerinden vazgeçme kampanyasına katılıyor, ikinci el otomobillerin önceki sahibi tarafından dokunulmuş parçaları değiştirilmekle kalmıyor, rahibe götürülen otomobilin ruhu da kutsanıyor…

Japon yatıştırıcı
SUKUTÎ

Belgesel tadında birJaponya öyküsü
Nippon monogatari
ALİN TAŞÇIYAN
İcadından beri sinemayla iç içe olan Japonya, kendi türlerini yaratmış, başka kültürleri de etkilemiş, dünyanın sayılı film endüstrilerinden birine sahip. Usta yönetmen Yasujiro Ozu’nun “Nippon Monogatari” filminden hareket eden Alin Taşçıyan’dan belgesel tadında, kişisel bir Japonya öyküsü…

Japon edebiyatı
Geyşa ve samuray imgesinden
şiddet, ölüm ve cinselliğe
HANDE ÖĞÜT
Cinsellik ve ölüm Japon edebiyatının bir özelliği mi? Japon edebiyatı, sinema ve sahne sanatlarında neden sadizm kendine sık yer bulur? Toplumdaki şiddet ve cinsellik edebiyata nasıl yansıdı? Ölüm, şiddet ve haz iç içe midir? Şiddet bir tür iletişim; kurban etme ve erotizm ise şiddetin devamlılık törenleri mi? Japonya’nın pek çok edebiyatçısı neden intihar ediyor? Japonların ölümü kavrayışı Batılıdan farklı mı? Gelenek ile dış dünya arasındaki Japon edebiyatı…

Asya’nın hipergerçek şehirleri
AYŞEGÜL SÖNMEZ
Bir Asya sahnesi bize neler söyler? Japonya, sayısız mimarlık örneğiyle dolu kentleriyle Asya’nın hipergerçekçi mimari manzarasının en önemli memleketlerinden bir tanesi. Dolayısıyla bir Asya sahnesi için başrol onda.
Batı müziğine Japon harmanı
ALİCAN ÇAMCI
Japon müziğini Batı müzik dilinde harmanlamış bir besteci olan Takemitsu’nun pek çok modern müzik bestecisiyle beraber etkilendiği en önemli müzik stillerinden birisi gagaku. Shinto dini müziği ve Japon halk müzik ve danslarına da dayanan gagaku’nun kökü 7. Yüzyıla kadar gidiyor.


Sepetinizde ürün bulunmamaktadır