Romaya bakmak
C. CENGİZ ÇEVİK
“Roma’ya bakmak” zor ama bir o kadar anlamlı. Vergilius, Georgica II. 534’te “pulcherrima Roma” yani “güzeller güzeli Roma” diye anıyordu bu kenti.

Roma tarihinde üç sahne: savaş, sanat ve siyaset
FİLİZ EREL
Bugün Roma sokaklarında dolaşırken sanki tarihin içinde yolculuk eder gibidir insan.

Roma’nın büyük belası: Hannibal
EMİR YENER
Roma’nın senatosunda bile her oturumda, hangi konu konuşulursa konuşulsun, sözlerin “Bundan başka kanımca Kartaca yok edilmelidir.” diye bitirilmesi elbette sebepsiz değildi.

Roma ruhunun kanlı sanatçıları: Gladyatörler
İSMAİL ERBAŞ
Antikçağda ölümüne dövüş için kimler ve neler çıkarılmadı ki arenalara. İnsana karşı insan, insana karşı hayvanlar; erkekler, kadınlar, cüceler, aslanlar, kaplanlar, gergedanlar ve hatta ayaklarında ağırlıklar, kanatlarının ucu kesik, günlerce aç bırakılmış martılar…

Tarih ve kültüre yoğun etki
Şu Roma’nın ettikleri
HASAN KOYUNOĞLU
Roma hukuku, Roma rakamı, Roma hamamı, Romanesk mimari tarzı, Latin alfabesi, Latin dilleri vs. Roma deyince aklımıza gelenlerin sadece birkaçı.

Ve tanrılar Roma’da toplandı
NİLÜFER AKÇAY
Sihir ve büyülerden, her yerde hazır bulunan tanrılardan, kehanetlerden devlet dinine, imparatorların maaile tanrısallaşmasından öldükten sonra dirilmeyi vaat eden Mithras’a ve Hıristiyanlığa Roma dinleri…

Papa’nın yaşadığı minik devlet Vatikan
AYTUNÇ ALTINDAL
Kendi bayrağına ve egemenliğine sahip dünyanın tek “Tanrı kenti ve devleti” olan Vatikan’a tüm girişler, sadece Roma sınırlarından yapılabiliyor…

Roma Hukuku
BÜLENT TAHİROĞLU
Başlangıcı binlerce yıl öncesine dayanan Roma hukuku, bugün yürürlükte olan hukuk sistemlerinin çoğunun kaynakları arasında.

Roma hukukundan uzay hukukuna
MESUT ÖNEN
Roma hukuku ilkelerinden hareketle uzay hukuku ilkelerinin tespit edilebildiğini söyleyen Prof. Mesut Önen, Roma hukuku ile uzay hukukunun ilişkisini değerlendirdi.

Devlet eliyle ruh ve beden mühendisliği
SUNA GÜVEN
İlk imparator Augustus’un “tuğla yapılarla devraldığı kenti mermerden bir kente” dönüştürmesiyle imgelerin kenti Roma, imparatorluğun evrenselliğini görkemli binalarıyla yansıtır oldu. Eser bırakma, Roma imparatorları arasındaki bir yarışa dönüştü. Her imparatorun dönemiyle özdeşleşen forumlar, meydanlar, tapınaklar, tiyatrolar, hamamlar ortaya çıktı. Fakat tüm görkemine karşın, Roma kentinde mimarlık insan odaklı ve işlevsel; usturuplu, ustalıklı, etkili ve etkileyici.

Urbem aeternam
Ölümsüz kent
ASNU BİLBAN YALÇIN
Roma; “caput mundi”, dünyanın başkenti, ölümsüz şehir, kıyamete kadar yaşayacak tek kent… Batı medeniyetinin temelinde olan bir devletin merkezi, Hıristiyanlığın payitahtı ve yüzyıllar boyunca güçle akan bir kültür ırmağının kaynağıdır Roma.

Kentin kendisi kültür sanat merkezi
SEZAİ GÜLŞEN
Roma, İtalya’nın başkenti ve Lazio yönetim bölgesindeki Roma ilinin merkezi. Tiber Irmağı kıyısında, Tiren Denizi’nden 24 km içeride yer alır. Dünyanın başlıca kültür merkezlerinden biri olmanın yanı sıra Katolik Kilisesi’nin yönetsel ve ruhani merkezidir.

Antik Roma’da günlük hayat
JORGE ANGEL LIVRAGA
New Acropolis Teşkilatı’nın kurucusu ve başkanı İtalyan asıllı Jorge Angel Livraga (1930–1991), 2 bin yıl önce Roma’daki günlük hayatı gözler önüne seriyor.

Günümüz Roma’sında gündelik yaşam
ÖYKÜ YENER
Roma’da kaçta kalkılır, nerede-ne yenir, kaçta yenir? Çiçekler ne zaman açar, dükkânlar ne zaman kapanır? Kiralık ev nasıl bulunur, musluktan akan su içilir mi, hangi ulaşım aracını kullanmakta yarar vardır?

Roma’da trafik
Ev-iş tek yön gidiş
LUCA STURNI
Ebedi şehirde araba kullanmak size hiç nasip oldu mu bilmiyorum ama böyle bir şey nasip olursa bu benzersiz tecrübe fırsatını sakın kaçırmayın.

Ne kadar ot yersen o kadar hayvanlaşırsın
ALESSANDRO SALVATORI
Romalılar “Yemek yemeyi öğrenmek isteyen rahiplere gitsin” derler. Rahiplere gidemeyenler için açıklamak gerekirse, geleneksel Roma mutfağı ağırlıklı olarak “fakir yemeği” denilen, hazırlanması hızlı ve kolay, lezzetli ve bol kepçe porsiyonlardan oluşur.

Trevi Çeşmesi’nde bir damla aşk
OĞUZ DEMİRALP
Roma deyince ilk aklıma gelen şey “La Dolce Vita”. Sinema dediğimiz hayal sanatına inanıp da bu filmi seyretmemiş olmak düşünülebilir mi?

Rimini’li gözlerden “anıt şehir”e bakış
A. SİNAN GÜLER
“Federi”, Federico Fellini’ye yakın arkadaşlarının sesleniş biçimi. “Roma” ya da daha sonraki yıllarda sinema eleştirmenleriyle tarihçilerin filme verdiği isimle “Roma di Fellini/Fellini’nin Roma’sı”, bu filmde -ve aslında her zaman- Federico Fellini’nin en yakın arkadaşı. Kendisiyle içten bir ilişki kurmaya çalışan herkesi içinde kaybeden bir şehir.

Güzel filmler Roma’ya çıkar
ALİN TAŞÇIYAN
Amerika’dan Rusya’dan, İngiltere’den, Fransa’dan Filmler Roma’nın tarihi katmanları arasında bir yer arar kendine. Görkemli palazzo’larında özgürlük savaşı verir, taş sokaklarında araçlarla dolaşır, Tiber Nehri kıyılarında yürür, köprülerinden geçer, çeşmelerinde yıkanır, çamları altında aşkın büyüsüne kapılır…

 

Reha Erus Roma’dan bildiriyor
REHA ERUS
Gün olmuyor ki siyaset, spor, sanat, Papa, Vatikan, moda veya magazin konularında bir haber Roma’dan bildirilmesin. Roma’nın Türkler için evlenilecek yer olarak seçilmesi furyasını ilk kimin başlattığını, Türklerin Roma’da nereleri gezdiğini ya da Roma’da en tanınmış Türk’ün kim olduğunu Reha Erus bildirince anlıyoruz.

Derby della capitale
Arenadan tribüne
GENCO BORAN
Roma’nın iki futbol kulübü arasındaki karşılaşmalar, taraftarların kanlı gladyatör dövüşlerini aratmayacak çatışmalarına sahne oluyor. Peki ama neden?

Örnek bir Romalı zihni: Seneca
DERYA ARSLAN
Şiir, tiyatro, mektup türünde değişik yapıtlar ortaya koyan Seneca, felsefe tarihinde, Roma Stoası ya da Yeni Stoa denen öğretinin üç kurucusundan ilki olarak kabul ediliyor. “Ölmeyi öğrenmek ulu bir şeydir” diyen Seneca, hocası olduğu Neron’un buyruğu üzerine damarlarını kesti ve kanının akışına baka baka öldü.

Günü yakalamış Romalı Şair Horatius
ALP EJDER KANTOĞLU
Milattan önce “Carpe diem (günü yakala)” diyen şair “yarına olabildiğince az güven” diye de eklemiş. Ancak “Ders çalışmayı yarına bırakan öğrenci, yolunda bir ırmağa rastlayıp da akıp geçmesini bekleyen insana benzer, ırmak hiç durmadan akıp gider, o hâlâ bekler” diyen de o; “Şimdi içme zamanı” diyen de…

Roma önemlidir
SELİM KAHVECİOĞLU

Tanrı her yerde ama en çok gökyüzünde
Pantheon
Amaç muhabbet banyo bahane
Roma hamamları
Caracalla
Bütün yollar Roma’ya çıkıyor mu?
Via Appia

Dönerek eğlen dönerek yarış
Circus Massimo
“Aslında her şey dönerek yapılır. Aslında her şey dönerek oluşur.” Ve belki de bunun temelinde dünyanın ve hatta güneşin dönmesi var. Gün ve gece de böyle oluşmuyor mu? Zaten yaşamın kendisi de bir döngü değil mi?

Eğlendirmeden yönetemezsin
Colosseum
Kabul edelim ki, bilinen insanlık tarihinin normlarına göre, eşyanın tabiatına aykırı bir durum söz konusu. Latincede bu duruma “mutual exclusive” diyorlar.

Şair yalan söylüyor
Yeditepe yalnız Roma’da var
Günahsız zafer olur mu?
Zafer takları Titus ve Konstantin
Değirmenin suyu nereden geliyor?
Su kemerleri


Sepetinizde ürün bulunmamaktadır