Bugün pirincini yedin mi?
SELİM KAHVECİOĞLU
Çin tarihi belki de ağırlıklı olarak “açlıkla mücadele” tarihidir. Bu coğrafyadaki dillerden birinde “günaydın” sözcüğünün yani insanların birbirlerini ilk gördüklerinde selamlarken kullandığı kelimenin açılımı “Bugün pirincini yedin mi?”dir. Sanırım insanların genlerine işlemiş aç kalma korkusunun başka hiçbir coğrafyada bundan daha çarpıcı bir dışavurumu bulunamaz.

Tarih tekerrürden, kaplan kâğıttan mı mürekkep?
Geçmişten geleceğe Orta Krallık
HASAN KOYUNOĞLU
19. yüzyıla kadar Çin neden kendini dünyanın ve kâinatın merkezi olarak gördü? Kuzeyden gelen kavimler Çinlileri zaman zaman yönetse de neden onların içinde eridi? Çin’i neden karadan istila etmek zor? Çin neden denizaşırı yayılmadı? Orta Krallık’tan sömürge krallığa nasıl gidildi? Çinliler nasıl müptela yapıldı? Wikipedia’ya kadar dünyanın en geniş ansiklopedisi Çinlilere mi aitti? Çin’in ülke kapıları nasıl kapanıp açılıyor? Mao sonrası ve bugünün Çin Halk Cumhuriyeti ne durumda? Çin kâğıttan kaplan mı yoksa ABD’nin karşısındaki en büyük güç mü?

Emir demiri keser; demir geri kalan her şeyi
SELİM KAHVECİOĞLU
Hayal edin, düşman bin bir zahmetle, güç bela, elindeki ağır teçhizatla dağa tırmanmış. Tam tüm nerjisini tüketerek tepe noktasına ulaştığında ise karşısına böyle bir duvar ve duvarın üstünde ona okla, mancınıkla atış yapan, üzerine kaynar yağ döken, taş yağdıran Çinli askerler çıkıyor. Kâbus gibi bir son tabii. Akıl alacak gibi değil. Naçizane fikrim, bu coğrafyada değil 3 bin km, söz konusu topografik koşullarda, tarihte ve sürede 300, 30, hatta 3 km bile böyle bir duvar yapmak neredeyse imkânsız.

Bir milyar Çinli aynı anda zıplarsa
TİMUR ÖZKAN
Çin denilince akla neler gelir? Tankların önündeki göstericileriyle Tiananmen Meydanı, Kültür Devrimi, Mao, Çin mutfağı, Konfüçyus, Kung Fu, akupunktur, devasa nüfus, Çin Seddi… Her yıl 50 milyon turist neden Çin’e gidiyor?

Şian (Xi’an) /  Değişen Çin’in dünü
İpek Yolu’nun başladığı yer olan eski başkent Şian (Xi’an), yerel özelliklerini koruyan tarihi yapılarıyla Çin’in dününü temsil ediyor.

Beijing (Pekin) / Değişen Çin’in bugünü
Büyük Duvar’larında küçük adımlarla gezilen, eski mahallelerinde ihtiyar delikanlıların yaşadığı kalabalık şehir Beijing, Çin’in bugününü temsil ediyor.

Ekonominin başkenti Şanghay / Değişen Çin’in yarını
Bir ticaret merkezi olarak hızla gelişen Şanghay’ın nüfusu Pekin’i geride bıraktı. Yakın zamana kadar tarla olan alanlar dünyanın en yükseği de dahil yüzlerce gökdelene ev sahipliği yaparken, Şanghay da Çin’in geleceğini temsil ediyor.

Çin’in çekici çehresi
FARUK PEKİN
Yılda 50 milyon ziyaretçi ağırlayan Çin’in turistler ve ticaret erbapları için en çekici yüzünü öncelikle Beijing ve Şanghay oluşturuyor.

Bir dünya tiyatrosu: Beijing

Finans dünyasının kalbi Şanghay

Doğu tıbbını sen kaptın, ilk yazıyı sen yazdın, en büyük meydanı sen yaptın
Peki Pekin anladık!
MURAT ÖZSOY
Dünyanın en büyük meydanında sıkışırsanız tuvaleti nasıl bulacaksınız? Yasak Kent’te neden 9999 oda var? Sinüziti olanların neden Pekin’de işi daha zor? Bir toz fırtınası kaç ton toz boşaltır bir kentin üzerine? Çin’de adres sormak neden zor? Çocukların pantolonları neden delik? “Tek çocuk politikası” ailenin tek çocuğu olan Çinlileri daha mı şımarık yapıyor? Çin’de uğurlu sayılar hangileri, uğursuz rakam kaç? Kulağa masaj yapıp tohum koyarak, vücuda iğne batırarak tedavi mümkün mü? Balık baştan kızarmaz mı? İpek kravat polyesterinden daha mı ucuz? Bir belgesel çekimi için Çin’e giden Murat Özsoy, Pekin izlenimlerini anlatıyor…

Çekirdek ailenin Çin macerası
EVREN ŞAR
Bir çekirdek ailenin İstanbul’dan başlayıp Çin’in altı şehri üzerinden bir ay süren Çin seferi: Pekin, Kaifeng, Luoyang, Şian, Chengdu, Lijiang… Çin’i bir uçtan diğer uca bir ayda fethetmek mümkün mü? Çinlilerle temas kolay mı; ucuz alışveriş hayal mi? Yılanın tadı neye benzer? Yataklı otobüs, Shaolin rahiplerinin Kung Fu sırları, kuvözde büyüyen dev panda yavruları, açık tuvaletlerdeki defi hacet halleri…

Eski başkent Kaifeng / Minik ve muhteşem birşehir

Luoyang / Binlerce Budha’lı şehir

Şian (Xi’an) / Terracotta savaşçılarının şehri

Chengdu / Dev pandaların kenti

Lijiang / Yata yata Doğu’nun Venedik’ine

Xi’an (Şian)
Eski başkentin Saklı Kent’i
ORHAN KURAL
İpek Yolu’nun başlangıç, Terracotta savaşçılarının nihai noktası… Şian’daki mezarlar, toprak askerler, pagodalar, saraylar, kaplıcalar, Müslüman Çinliler… Çaysız Çin olur mu? Peki kadınların neden eteklik giydiğine ya da neden yırtmaçlarının olduğuna Çinli bilgelerin bir cevabı var mı?

Çin Halk Cumhuriyeti üzerine bazı notlar
Çin uyumayacak şekilde uyanmıştır
CANDAN AZER
Bir yıl dil eğitimi aldıktan sonra gittiği Çin’de dört yıl kalan emekli büyükelçilerden Candan Azer, tanıyıp anlamanın zor olduğu Çin’i anlatıyor: İpliği sabit tutup iğneyi ipliğe geçiren, çatal bıçak yerine tahta çubuklarla yemek yemeyi sağlıklı bulan, rendeyi kendine çekmeyip dışarı doğru kullanan ve yaşadığı bir depremdeki insan kaybı yarım milyonu bulabilen Çin artık tamamen uyanmış durumda mı? Peki gelişmesini tamamladıktan sonra nasıl bir dış politika izleyecek? Askeri gücünü harekete geçirebilir mi?

Tibet dağlarından Sarı Deniz’e, Çin’in hayat kaynağı
Nii hao Yangtze!
TİMUR ÖZKAN
Çin’in bereket kaynağı Yangtze Nehri’nde farklı gezi seçenekleri var. Barajları, boğazları, balıkları, suladığı pirinç tarlalarıyla geçtiği yerlerin      hayat kaynağı olan Yangtze’de 660 kilometrelik bir kruvaziyer yolculuğu…

Dünyanın en uzun üçüncü nehrinin üzerinde bin kilometre
Yangtze Nehri’nde beş gece
ORHAN KURAL
Dünyanın en büyük barajından dünyanın en kalabalık kentine, “sendikasız ördekler”le kaya mezarlarının arasından Wuhan, Yichang, Shan Dou Ping, Wanxian, Çongçing üzerinden, kimi zaman omuzlarda halatlarla çekilerek bin kilometrelik nehir yolculuğu…

Gezginler için Çin serpintileri
Her Tibetli Budist’i bir gün akbabalar mı tadacak?
ASLI KAPROL BOYRAZ
Çinlilerin gözleri neden çekiktir? Meşhur yemekleri nelerdir? Çin çubuğu nedir, mutluluk da verir mi? Çubuk kullanılırken ne yapılır, neler yapılmaz? Tibetliler ölülerini parçalayıp akbabalara mı yediriyorlar? Yin Yang nedir, Çin dövüş sanatının  İncelikleri nelerdir? Jackie Chan ile Jet Li dövüşse hangisi kazanır? Çin işkencelerini biliyor musunuz?

Küresel köyün emektar işçisi
FATMA SİBEL AĞLAMAZ
Matbaayı bulan Çin’in bilgi basımından para basımına ve küresel köye uzanan, zorunlu işçilik yürüyüşü…

Ejderhaların memleketi
Gökyüzü yeryüzüne düşer mi?
İSMAİL GEZGİN
Dünyanın gökyüzüne en yakın coğrafyasında ne tür inanç ve düşünceler oluşmuştu? 18 bin yıl boyunca karnını rüzgârla doyuran P’an-Ku, yeryüzüyle bitişik duran gökyüzünü nasıl yukarı itti? Evren, dünya, insan nasıl meydana geldi? Dünyayı kavuran 10 güneşten dokuzunu Okçu Yi nasıl söndürdü? Çay, ipek ve mantı nasıl keşfedildi? Çin’in meşhur ejderhaları yerin altında mı yaşıyor?

Çin usulü aşk ve Çin’de gündelik hayat
ASLI KAPROL BOYRAZ
Çin’de nasıl bir gündelik yaşam var? Misafir eve yemeğe gelir mi, selamlaşırken birbirlerine sarılırlar mı? Kadınlar Mao’yu seviyor mu? Eskiye göre anaerkil bir yapı mı var? Kadınlar çok bağırıp hiç mi kavga etmiyor, evinin hanımı olmak yerine çalışma hayatını mı tercih ediyor? Çin’de ikinci ev ve ikinci çocuk sahibi olmanın yolları neler? Hangi televizyon programları seyrediliyor? Evlilikte neye dikkat ediyorlar; burç uyumu şart mı, gelin almaya gidilir mi, düğün yemeği yenir mi, balayına çıkılır mı? Aldatma ve boşanma sık rastlanan şeyler mi? Gelin kaynana nasıl geçinir? Çinliler hangi davranışlardan hoşlanmaz?

Gezgin gözüyle Çin mutfağı
Mutfakta böcek mi var?
TİMUR ÖZKAN
Çatal-kaşık yerine çubuklarla yemek tamam da kedi, fare, maymun, akrep veya böceğin, hatta bazen canlı canlı yenildiği doğru mu? Çin sofralarının ekmeği pirinç pilavı mı? Peki pilav neden lapa, sofra neden tuzsuz? Çinliler de mi çorbacı? Dünyanın en yaygın mutfağına bir gezginin gözüyle bakış…


Sepetinizde ürün bulunmamaktadır