Editörden
Labirentin“çile”si
SELİM KAHVECİOĞLU

Yunan adalarına yolculuklar
Her ada farklı her adalı benzer
BORA ERCAN
Ada, adından daha mı büyük bir kavram? Nerede olursa olsun, her ada diğerlerinden farklı ve kendine özgü bir karaktere mi sahip? Ya adalılık nedir? Bütün adalılar benzer özellikler mi taşır? Peki ya yolculuk nedir?

Yunan ekonomisi kurtarıcı olarak turizmi mi görüyor?
Ada sahillerinde bekliyorum
GEORGIOS DRAKOPOULOS
Turizm, Yunan ekonomisinin ve sosyal gelişiminin en önemli dayanağı mı olacak? 2020 yılına kadar Yunanistan dünyanın önde gelen ilk 10 turistik alanından biri ve turizm ülkedeki her dört işten biri haline gelebilir mi? Ülkenin yurtdışı imajında adaların rolü ne olabilir? Dünyanın dört bir yanından insanların geçici ya da kalıcı olarak yaşamak isteyecekleri bir Yunanistan mümkün mü?

Yunan mitolojisi
Öyle bir geçer Kronos ki    
NESLİ KESKİNÖZ BİLEN
Yunan mitolojisi tüm insanlığı mı etkileyip şekillendirdi? Mitolojinin etki etmediği bir alan var mı? Resim, heykel, mimari, edebiyat, tiyatro, sinema, müzik, tarih, felsefe, dilbilim, arkeoloji, sosyoloji, etimoloji, ruhbilimi… Mitolojik magazin: kim, kiminle, nerede ve nasıl? İnsanlar tanrıları ve tanrılar insanları nasıl yarattı? Ya tanrılar ilk kadını neden yarattı? Hiç bitmeyen bölümleriyle mitomagazinoloji…

Skiathos (İskados)
Mükemmel ev sahipliği
ANTONIOS GIANNOPOULOS
Adanın kalbi, beyaz rengin hakimiyetindeki şehrin sokaklarında, şezlonglarda, üzüm bağlarında,
plaj barlarında, manastırlarda, yazarının evinde, yeşil ile mavinin buluşmasında atıyor.

Alonnisos
Akdeniz foklarının stratejik kavşağı
THEMIS PAPADIMOPOULOS
Alonnisos, Ege Denizi’ndeki kavşak konumundan dolayı stratejik öneme sahip. Yüzyıllar boyunca farklı isimler alan Alonnisos’ta, Akdeniz foklarını korumak için kurulan Ulusal Deniz Parkı bulunuyor. Adını üzümlerin ezilerek şarap yapıldığı yer olan “patitiri”den (üzüm cenderesi) alan Patitiri şehri, adanın başkenti ve limanı. Alonnisos şarabı ise antik dönemden modern çağa dek ününü korumayı sürdürüyor.

Skopelos
Mamma mia… Bu ne güzel ada!
ANTONIOS GIANNOPOULOS
Yunanistan’ın tam kalbinde yer alan bir ada Skopelos. Sahne oluşturduğu “Mamma Mia” filmiyle tanınırlığını artırdı belki ama ormanlarının yeşiliyle deniz ve gökyüzünün derin mavisinin oluşturduğu el değmemiş güzel doğası, bağrında korsanları da, gemileri de, gizli hazineleri de barındırırdı hep.

Skyros (İskiri)
Keçili karnaval ve Yeros’un kıyafeti
THEMIS PAPADIMOPOULOS
Güney tarafı çorak, bakımsız ve uçurumla sarılıyken, kuzey tarafı çam ormanları ve ekili arazilerle kaplı bir ada. Skyros’un tarihi, mitolojisi, şehirleri, ilgi çeken yerleri, plajları, gece hayatı, kültür ve sanatı, keçili festivali, müzeleri ve dünyanın en küçük atları…

Adalarda alışveriş
Komşu adanın malları bunlar!
ORHAN MERAL
Sanat ürünleri, antikalar, mücevherler, elişleri, tütsü, adak mum, giyim eşyası, sünger, nakış, dantel, zeytinyağı, uzo, bal vesaire… Hangi adadan ne alınır? Alışveriş yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Euboea (Eğriboz)
Denize 1743 metreden dalış!
ANTONIOS GIANNOPOULOS
Eğriboz, yüzölçümü ve nüfus açısından Yunan adaları arasında Girit’ten sonra ikinci sırada bulunuyor. Anakaraya Evripos Boğazı’ndan köprüyle bağlanan ada; doğa, deniz, kültür, spor, kaplıca ve yeme içme zenginliğiyle de köprüler kuruyor.

 

Argosaronikos Adaları
MARRIA DRAKWNAKI

Salamina (Salamis)
Salamikonos
Gençlerin, bilinirliği ve eğlence hayatı açısından Mykonos’la kıyaslayarak “Salamikonos” dedikleri Salamina, Atina’nın merkezine sadece 30 dakika uzaklıkta. Güzel ve doğal bir sahil kenti olarak her geçen gün pırıltısı daha da artan Salamina, sadece yazın değil her dönem yoğun. Eğlenceli yaşamı, kolay ulaşılabilir olması ve misafirperverliğiyle kısa süreli kaçamaklar ve uzun süreli tatiller için iyi bir tercih.

Aegina (Ekene)
Yunanistan’ın ilk başkenti
Osmanlı’dan bağımsızlık kazanıldıktan ve Yunan hükümeti kurulduktan sonra Aegina, Yunanistan’ın ilk başkenti olmuştu. Eşsiz bir manzara ve muhteşem bir doğa sunan Aegina, antik ve modern tarihi birleştirirken tatili de dört mevsim sunuyor.

Poros
Bir Venedik yansıması
Atina’ya yakınlığının da avantajıyla pek çok gezi listesinde yer alan sakin bir ada Poros. Hem antik kültürle temas sağlıyor hem de -şair Seferis’in deyimiyle- evden eve teknelerle ulaşımı, lükslüğü ve baştan çıkarıcılığıyla tüm âşıklara adanmış bir Venedik yansıması yaratıyor.

Hydra (Hidra)
Demir atılacak güzel bir ada
Yunanistan’ın tarihindeki savaşlarda donanmasıyla önemli roller üstlenmiş olan Hydra Adası’nda şimdi de lüks yatlar ve gezi tekneleri demirliyor. Ressam, edebiyatçı ve sinemacıların gösterdiği ilgi sonucunda adanın yaşadığı kültürel gelişim; doğal güzellik, tarih, kültür ve kozmopolit yaşam tarzıyla birleşip alternatif eğlence arayanları da kapsayarak Hydra’nın tüm Avrupa’da tanınmasını ve tatilcilerden ilgi görmesini sağlıyor.

Spetses
Denize açılan farklı bir pencere
Zengin bir tarihe sahip Spetses, mimarisiyle bile ziyaretçilerini etkileyecek güzellikte. Altın kumsalları, denizi ve muhteşem sualtı, macera sevenleri denizin hediyelerini keşfetmeye, güneşin tadını çıkarmaya ve doğayla daha samimi olmaya çağırıyor.

Adalarda ne yenir, ne içilir?
Kalioreksi, kalihonepsi
ORHAN MERAL
Yunan adalarında ne yenir, nerede yenir, ne zaman yenir? Restoranlara giriş ücretli midir; mutfağa girmek, yemeklerin kokusuna bakmak serbest midir? Tzatziki, kalamarakia tiganita, pastourma, sağanaki, horiatika, kleftiko, stifado nedir; mousakka, katiafi tanıdık mıdır? Tatlı ayrı, kahve ayrı yerde mi yenilip içilir; yemeğin yanında içecek olarak ne alınır?

Girit
Kri-kri’lerin ülkesi
METİN DENİZMEN
Girit’te neden gururlu ve özgürlük düşkünü sert rüzgârlar eser? 1941’de binlerce Alman paraşütçü adaya indikten sonra ne oldu? Hanya’yı, Kandiye’yi gördünüz mü? Zeus nerede doğdu, Kazancakis nerede gömüldü? Kri-kri nedir ve Girit’in nesi olur? MÖ 1900’lerde yapılan hangi sarayın sifonlu tuvaleti vardı? Agios Nikolaos’taki Dipsiz Göl’ün dibi kaç metrededir? Peki denizde yunus balıklarını görüp de yüreği dellenmeyen insan insan mıdır?

Girit
Medeniyetler tokuşması
ORHAN KURAL
Roma, Helen, Mısır, Arap ve Osmanlı medeniyetlerinin tarih zenginliğinin bir buluşma noktası Girit. Ayrıca Minos canavarının hapsedildiği Knossos Sarayı da burada¸ her daim başı karlı İda Dağı da. Zeytin ağaçları, bağları, otları, balık lokantaları, tavernaları, rakıları cabası…

Girit
Ege Denizi’nin Afrika kapısı
ANASTASİOS ZİMBİRİKAKİS
Afrika ile Avrupa arasında sınır oluşturan Girit, tarihle de iç içe bir ada. Sahilleri, mimarisi, yeme içmesi de dahil her şeyi kendine has…

Hanya’yı gördünüz mü?
Girit’te İzmirli, İzmir’de Giritli olmak
DEDELERİMİN İNSANLARI
ÖZLEM YAŞAYANLAR
“Dedelerimin memleketi Hanya, benim için Ege’nin incisi…”

Avrupa’nın ilk görkemli uygarlığı
Minos’un izleri
YORGO RETHEMIOTAKIS
Adını Girit Kralı’ndan alan Minos uygarlığında kent yaşamı, sanat, din, ticaret ve siyaset nasıl yürüyordu?

MinosUygarlığı
Gerçek Giritliler
ÖZLEM YAŞAYANLAR
Santorini Adası’nda gerçekleşen ve yazılı tarihin bilinen en büyük volkanik hareketi olan Tera patlaması, Girit’te Atlantis’i mi yok etmişti? İlkel çağların en doğru ve haksever kralı Minos muydu? Minos uygarlığında kadınlar erkeklerle eşit miydi? Gerçek Giritliler kimdi? Tunç devrinden kalan ve benzeri olmayan Festos Diski okunabildi mi?

Alev-Işık ve Ecel arasında Nikos Kazancakis
Avucunda Girit toprağı
NESLİ KESKİNÖZ BİLEN
Girit, Kazancakis’in sadece doğduğu, büyüdüğü, dönüp dolaşıp vardığı yer değildi. Girit Kazancakis, Kazancakis Girit’ti.

Odisseus Elitis
Adalar…Kelimeler… Ve onları satırlarında yüzdüren bir şair
NESLİ KESKİNÖZ BİLEN
Baba diyarı Midilli olan Girit doğumlu -ve 1979 Nobel Edebiyat Ödüllü- şair Odisseus Elitis, Ege Denizi’ndeki adalara benzeyen kelimelerini mısralarında sektiriyor.

Girit mutfağı
Denizinden, toprağından
Yaban Girit’in yaban lezzetleri
ÖZLEM YAŞAYANLAR
Girit mutfağı Girit’te de mi ölüyor? Gerçek bir Girit mutfağında neler var? Girit’te kaç çeşit ot var? Neden bahçeye Giritli gireceğine keçi girsin daha iyi? Salyangoz neye iyi gelir, salgılarını nasıl bırakırlar, sırtları nasıl sıvazlanır? Kabak çiçeği dolması nasıl icat olundu; içini dolduramadan çiçek kapanırsa ne yapmalı? Bütün dünya Girit mi olsun?

“Doğu”nunçiçeği Zakynthos
Kaçakçılar ve caretta’lar bu adada kuluçkada
ANASTASİOS ZİMBİRİKAKİS
Ekolojik hassasiyetleri olanların da gizem düşkünlerinin de tam kuluçkaya yatacakları bir ada. Zakynthos’un bir tarafı caretta caretta’ların önemli bir üreme bölgesiyken, bir yanındaki kaçakçılara ait gemi batığı da turistlerin ilgi odağı… Yani Venediklilerin “Doğu’nun çiçeği” adını verdikleri adada kaçakçılar da caretta’lar da
ilgi çekiyor.

Kefalonya (Kefalonia)
Deniz olunur bu adada
BORA ERCAN
Kefalonya’da suyun rengi sizi kendisine öyle çeker ki bırakıverirsiniz kendinizi, su olur, tuz olur, kıyıya vuran beyazlık, açıklara giden dalga olursunuz.

İthaka
Odysseus’un perili adası
BORA ERCAN
Yerleşimin çok eskilere dayandığı, hakkında şiirler ve öyküler yazılmış olan İthaka, Homeros’un sözünü ettiği Odysseus’un ve Nymphe’lerin adası. Ucuzluğu, sakinliği, büyük söylencelerine rağmen alçakgönüllülüğüyle ada tutkunlarının ilgisini çekecek bir ada.

Lefkada
Deniz üstünde dokuz taş
ANASTASİOS ZİMBİRİKAKİS
Anakaraya 50 metrelik bir köprüyle bağlanan ve etrafındaki
dokuz küçük adayla güzel bir bütünlük oluşturan bir küme ada Lefkada. Sahilleri, mimarisi, müzeleri, balı ve balığının yanı sıra dalmaya uygun denizi, sörfe uygun rüzgârı, dağ bisikleti turuna uygun coğrafyasıyla oyuna ve spora çok elverişli...

 

Paxoi Adaları
Sessiz ve güzel adalar
ANASTASİOS ZİMBİRİKAKİS
Korfu Adası’nın güneyindeki Paxoi Adaları güzel oldukları kadar sessizler de. Şarap ve zeytinyağı sevenler için ürün çeşitliliğiyle cenneti, sıcak sevenler için kükürtlü sıcak sularıyla hamamı sunuyor adeta…

 

Korfu (Kerkyra)
Ihlamur kokulu kırlangıç yuvası
METİN DENİZMEN
Kaleleri, kiliseleri, sarayları, meydanları, evleri, sahilleri, koyları derken Korfu Adası’nda ıhlamur sefası ve bir otomobil turu… Korfu’da hangi kayalıklarda geçen çiftler bir daha hiç ayrılmaz? Aşil’in muhteşem sarayı ve topuğu; yalnız kraliçenin tek kişilik karyolası…

Korfu (Corfu)
Yunanistan’ın Avrupa’ya dönük yüzü
BORA ERCAN
Diğer Yunan adalarının tipik görünümünden farklı, kendine has bir ada Korfu. Mimari tarzı, lüks restoranları, şık mağazalarıyla Yunanistan’ın mütevazı Avrupalı yüzü…

Diapondia Adaları
Denizin ortasında yeşil su damlaları
ANASTASİOS ZİMBİRİKAKİS
Korfu Adası’nın kuzeybatısında doğal güzelliğiyle dikkat çeken üç ada kümesinden oluşuyor Diapondia: Othoni, Erikoussa ve Mathrak ada topluluklarında ilginç kayalar, efsanevi mağaralar, güzel sahiller,
yeşil tabiat bir arada.

Othoni
Odysseus’un mağarasında 10 sene yol aradığı ada

Erikoussa
Denizin ortasındaki yeşil nokta

Mathraki
Diapondia Adaları’nın en küçüğü


Sepetinizde ürün bulunmamaktadır