Kölelikten mutlak eşitliğe
Tekerrür değil tekâmül eden tarih
SELİM KAHVECİOĞLU
Küba tarihi, kölenin efendisine yönelik umutlu ve iyimser isyanlarla doldu. 119 kişiyle yapılan ve çoğunluğun öldüğü Moncado Kışlası saldırısı sonrası sağ kalan Fidel, iki kişiyle yakındaki tepenin eteklerindeki otlarda uzanmışlar. Mitralyözle tarayan uçaklar gittiğinde Fidel doğrulup soruyor: “Kaç kişiyiz, kaç silahımız var?” “Üç kişiyiz, iki tüfeğimiz var” yanıtını alınca, Fidel’in verdiği tepki, tarihin artık tekerrürü terk edip tekâmül edeceğinin garantisidir. “Tamam çocuklar, şimdi başlıyoruz.”

Fidel Castro 10 ABD başkanı eskitti
CÜNEYT GÖKSU
O bir devrimci olarak değil bir asi olarak doğdu. Asi bir devrimci olarak tek başına 10 ABD başkanı eskitti. Devrimden önce tutuklandığında “Beni mahkûm edebilirsiniz ama tarih beni beraat ettirecektir” demişti. Tarih onu çoktan beraat ettirdi…

Son Mohikan ve adamları
SELİM KAHVECİOĞLU
Che’nin nasıl öldüğünü size anlatabilirim. Nasıl yiğitçe, gözünü kırpmadan düşmanının yüzüne tükürerek ölümün üzerine yürüdüğünü anlatabilirim. Ama nasıl yaşadığını anlatmak benim harcım değil. Onun için bir şeyler söyleyebilirim sadece.

Jose Marti / Herkesle herkesin iyiliği için
GÜLZERİN KIZILER
“Bir şeyi söylemenin en iyi yolu, onu yapmaktır” diyen şair ve devrimci José Marti, şiirlerinde eşit ve özgür insanları anlattı, despot yönetimleri kınadı; kısacık hayatında ise kimsenin kimseyi sömürme hakkının olmayacağı bir ülke kurmak için elinden geleni yaptı.

Küba’da bir Amerikalı
AYŞEGÜL TAŞTABAN ERZİNCANOĞLU
Hemingway, Havana’da bir kent efsanesi… Herkes onu evli aşkıyla Ulusal Gazino’da otururken, sahildeki tavernaları, kabareleri gezerken görmüş; herkes evinin bahçesinde çıplak güneşlenen Ava Gardner’i dikizlemiş sanki…

Küba nereye?
EMİNE TAHSİN
IMF ve Dünya Bankası’na borçlu bulunmayan, finans piyasalarına bağımlı olmayan, topraklarına işsizlik uğramayan Küba’da devrimin 50. yılında ekonomi ve “değişim” alanındaki sorunlar ilk sırada yer alıyor.

Küba kendi göbeğini kendi kesiyor
TÜRKKAYA ATAÖV
Küba kendi yağıyla kavrulma seçeneğine kaldı, ki son incelemede ve uzun erimde en sağlıklı, verimli ve umut dolu olan yol da budur. Sorunların çözümündeki anahtar yine kendi halkında, onun emeğindedir.

Küba’da gelecek uzun sürecek
NUH KÖKLÜ
Küba, kılık değiştiriyor, modern zamanlara ayak uydurmak için tebdil-i kıyafet ediyor. Fakat nasıl oluyor da ABD’ye Tanrı’dan daha yakın bu topraklarda hâlâ insanlar gururla ayakta kalabiliyor?

Kahve Küba’dan da gelir
NİL ECEM EFTEKHARNINASR
Kahve, kiraza benzeyen bir meyvenin çekirdeği. Tat çekirdekte ama çekirdek meyvede, meyve de ağaçta. İşte bu ağaca Küba’da Batista’ya karşı devrim liderlerine kucak açan Sierra Maestra’nın yamaçları yataklık ediyor.

Puronun dayanılmaz hafifliği
ALİ AKYOL
Dünyanın en güzel tütünlerinden hazırlanan, her bir tütün yaprağı dikkatle tasnif edildikten sonra birer sanat eseri titizliğiyle sarılan Küba purosunu tüttürürken, dumanın dilinden de anlamak gerek.

Şekerkamışı ve rom en şeker gelir kaynağı
ALİ AKYOL / EDİP KEMAL EREN
Serinlemek için ne alırdınız; Mojito, Daiquiri, Canchanchara, Cuba Libre… Hepsi de şekerkamışının şekerli suyundan neredeyse mucizevi bir şekilde elde edilen romla hazırlanıyor. Yoksa direkt rom mu tercih edersiniz; Bacardi… Hayır hayır, gerçek Küba romu Havana Club ya da şişesinde melez güzeliyle Mulata. İçkiyle aranız yoksa, taze sıkılmış şekerkamışı suyu guarapo’ya ne dersiniz? Ya da çayınıza, kahvenize bir şeker atıverin. Neticede hepsinin geldiği yer aynı: Şekerkamışı.

Küba’da zaman bol kepçe
ELİF OCAK
Gündelik yaşamları, ev hali, zamanla, müzikle ve dinle ilişkileri kendine has olan Kübalılar neden el ajiaco çorbasına benziyor? Elif Ocak, Türkiye’nin eski Küba Büyükelçisi olan babası Vefahan Ocak’ın görevi nedeniyle bir süre yaşadığı ve sık sık ziyaret ettiği Küba’yı anlatıyor: “Zaman tünelinde sıkışmış bir kent: Havana.”

Nâzım’ın ve bugünün Küba’sı
ÇAĞRI KINIKOĞLU
Nâzım Hikmet, 1961 yılındaki Küba gezisini mısralara dökmüştü. Şairin doğumunun 100. yılında ise “Nâzım’ın Küba Seyahati” filmini çekenler de onun dizeleri eşliğinde Küba’ya seyahat etti.

Otomotiv sektörüne Küba tehdidi
SÜREYYA İZGİ
1959 Devrimi’ne kadar ABD’li zenginler Küba’ya renkli kumarhaneleri için akıyorlardı. Onların sosyalist rejimden “kaçarken” geride bıraktığı otomobilleri, Kübalılar 60 yıldır tamir edip edip kullanıyor.

Perküsyoncuların Mekke’si Küba
AYHAN SİCİMOĞLU
Herkesin atalarından ve doğuştan müzisyen veya dansçı olduğu bu topraklarda, mistik ritimlere karışan Sicimoğlu’nun kutsal davulların izindeki kan ve ter yüklü izlenimleri…

Küba’nın süper dedeleri
ARDA ERDEM
Havana’nın Marianao Mahallesi’ndeki üye olmayanların giremediği müzik ve dans kulübünden milyonlarca satan ve Grammy kazanan albümlerle Oscar adayı bir belgesele uzanan Küba’nın ihtiyar delikanlıları…

Kübalılar yürümez dans eder
PINAR TURANLI
Sokaklarda, meydanlarda ritmin ahengine içgüdülerinin sesini katarak kıvrak vücutlarıyla kimseden çekinmeden dans eden coşkulu Kübalılar, toplumsal kaygılar nedeniyle çekingenliğe tutsak edilen ruhları yeniden özgürlüğe kavuşturuyor.

Kendi filminde yoğrulmak
NECATİ SÖNMEZ
Küba sineması, devrimle yaşıt olan ve şu sıralar 50’nci yılını kutlayan ICAIC (Küba Sineması Endüstrisi ve Sanat Enstitüsü) etrafında buluşan sinemacıların gayretiyle, bölgede söz sahibi olan bir ulusal sinema haline geldi. Bu başarısını, belki biraz da yoksulluğuna ve ona uygun çözümler üretmesine borçluydu. Dünyada ilk kez “yoksul sinema” adıyla festival düzenlenen bir ülke burası…

Çağdaş sanat dipsiz kuyu
SEVİL SERT
Türkiye’nin en iyi kazanan ve aranan reklam fotoğrafçılarından biriyken ani bir kararla Küba’ya gidip yerleşen Sevil Sert, Küba’da sanat çevrelerinde geçirdiği 10 yılın ardından İstanbul’a döndü ama bir ayağı hâlâ Havana’da. Cihangir’deki galerisi Arthane’de Kübalı sanatçıların eserlerini sergileyen Sevil Sert, Küba çağdaş sanatını anlattı.

Sağlıkta başarı dünya çapında
İLKER BELEK
Ambargoya, düşük gelire rağmen Küba Sağlık alanında, kendisi gibi fakir ülkelerin çok ilerisinde; hatta pek çok bakımdan zenginlerden bile daha başarılı.

Bilmiyorsan öğren, biliyorsan öğret
GÜLZERİN KIZILER
Devrim’den üç ay sonra başlatılan okuma yazma seferberliğiyle kısa sürede “Okuryazarlık Açısından Kurtarılmış Bölge” ilan edilen Küba, bugün eğitim alanında dünya ortalamasının üstünde.

Küba gazetesi Granma 43 aydır Türkçede
GÜLZERİN KIZILER
İspanyolca baskısı dışında İngilizce, Fransızca ve Portekizcede haftalık yayımlanan Gramma, Türkiye’de de aylık olarak basılıyor.

Küçük ada sporda hep yüksek kürsüde
Çocuk yaşta kazandıkları spor yapma alışkanlığı, Kübalılara daha sağlıklı ve uzun bir ömrün yanı sıra uluslararası yarışmalarda çok sayıda madalya da kazandırıyor.

Türkler güzel salsa yapmayı nasıl öğrendi?
YASEMİN KÖKEN / ALİ KOÇAK
Küba Büyükelçisi Abascal, “iki ülke de barıştan, bağımsızlık ve egemenlikten yana. Bazı ülkelerin dikte ettirmeye çalıştığı kuralları kabul etmiyoruz” diyerek ortak yönleri vurgularken, Küba’da Türkiye tarihini ve Atatürk’ü tanıma isteğinin gittikçe arttığını söylüyor.

Mutfaktaki sarımsak, damaktaki tat
M. EMİN ÖNDER
Küba mutfağında, önce ada yerlilerinin, ardından Afrikalı, Meksikalı, Çinli toplumların, İspanyolların, Amerikalıların, bir yandan da Latin dünyasının tuzu bulunuyor.

Açık hava müzesinde zengin mimari hazine
ÖMER KOKAL
Adanın yerlisi Arawak’ların palmiye yapraklarından yaptıkları çatılar koloni stiliyle kaynaşmış, geçerken barok tarz bir uğramış, Müslüman zanaatçılar Fas mimarisiyle gelmiş, derken neoklasisizm adaya çıkıvermiş, Katalan işadamları art-nouveau’yu getirmiş, Amerikalılar art-deco’yu… Küba zengin değilse de, mimarisi zengin.

Havana / Bir koloni kenti kolonların kenti
SELİM KAHVECİOĞLU
Dünyadaki en özgür ruhların yaşadığı Küba’daki iç içelikte, teklifsizlikte, ayrımcılıktan uzak yaşamda, çıplaklıkta, sahicilikte, daha az rol yapılmasında koloni kentinin kolonlarının hiç mi payı yoktur?

Paranın kıskacında Küba / Varadero
SELİM KAVECİOĞLU
Otel-şehirdeki büyük ve modern ofise giden turizm yolunda ikaz ışıkları yanıyor.

Toprakla gelen zenginlik  / Trinidad
SELİM KAHVECİOĞLU
Küba’nın en iyi korunmuş sömürge dönemi şehri olan Trinidad, elbette ki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış durumda. Ona bir gün bir kuleden bakacak olursanız, aziz Trinidad, üzerinde 200 yıllık kiremitlerin bulunduğu, müthiş estetik ve etkileyici kıvrımlara sahip bir çatılar denizi olarak görünecektir.

İsyanın canlı tarihi / Santiago de Cuba
SELİM KAHVECİOĞLU
Her alanda Havana’yla rekabet eden Küba’nın ikinci büyük kenti Santiago de Cuba, adeta Havana’ya nispet Doğu’nun başkenti.

Santa Clara  
SELİM KAVECİOĞLU
Che’nin Santa Clara’yı ele geçirdiği gün diktatör Batista özel uçağıyla Küba’dan kaçtı. Şekerkamışı, tütün ve narenciye gibi tarım ürünleri ve “ağır sanayi” tesislerine sahip bu kent de, Küba’da yeni dönemi burada başlatan Che ve silah arkadaşlarını, en büyük zenginliği olarak bağrına bastı.

Pinar del Rio
SELİM KAHVECİOĞLU
Tütün plantasyonları, tütün fabrikaları ve milyonlarca yıllık mağaralara sahip Pinar del Rio evrimi anlatıyor; Gonzales’in fantezisiyle…

Suyun yumuşattığı şehir / Cienfuegos
SELİM KAHVECİOĞLU
Küba’nın en açık tenli insanlarının yaşadığı kent, kordon boyuyla sanki bizim İzmir’e benziyor biraz.

 

Petrol kuyuları / Matanzas
SELİM KAHVECİOĞLU
Sanayi, liman hizmetleri, turizm Matanzas’ın zenginlikleri ama Küba makûs talihini belki de bölgede çıkacak petrol ile yenecek.

Küba sarı sıcak bir pencere
SERTAÇ EŞ
Cüneyt Göksu ve Serpil Yıldız’ın ortak çalışması “Küba, Sarı Sıcak Bir Pencere”, okurunu Kübalıların evine misafir ediyor; Kübalı işçilere, köylülere, öğretmenlere, doktorlara, mühendislerle sohbete katıyor.


Sepetinizde ürün bulunmamaktadır